Strona domowa Sołectwa GałdowoŚwięty Gaj (parafia Kwietniewo) to miejscowość w gminie Rychliki, w powiecie elbląskim, w województwie warmińsko-mazurskim, słynna ze śmierci świętego Wojciecha. To dotąd prawdopodobnie dotarł biskup praski ze swą misją i tu ją zakończył.
Miejscowość położona jest kilka kilometrów od trasy Iława – Dzierzgoń – Stare Pole - Elbląg. Tuż za Dzierzgoniem trzeba skręcić w prawo, o czym zresztą informuje stosowna tablica, niestety słabo widoczna. Droga jest kręta i wyboista.
Święty Gaj (nazwa zapewne nawiązuje do gaju – miejsca kultu Prusów lub do faktu, że w tym miejscu 23 kwietnia 997 r. biskup Wojciech odprawił swoją ostatnią mszę świętą) to typowa miejscowość jakich wiele na terenach województwa warmińsko – mazurskiego: domy kryte czerwoną dachówką, aleje starych drzew, kamienie. W centrum wsi wznosi się zbudowany z czerwonej cegły kościół pod wezwaniem Świętego Wojciecha Biskupa i Męczennika. Od 1986 r. dekretem Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa ustanowiono w Świętym Gaju sanktuarium, miejsce szczególnego kultu Patrona.
Wokół kościoła znajduje się cmentarz - to rzadkość w warmińsko – mazurskim krajobrazie, bo większość przykościelnych nekropolii została „uporządkowana” i tym samym zniszczona.
Wnętrze świątyni sprawia wrażenie przytulnego wiejskiego kościółka. Uwagę od razu przyciągają dwa piękne obrazy świętego Wojciecha znajdujące się na prawej ścianie. Zaś nad tabernakulum widnieje figurka świętego wraz z relikwiami. Znacznie większa usytuowana jest z lewej strony kościoła, tuż pod amboną.
Niesamowite wrażenie wywierają pozostałe malowidła ścienne. Oprócz wizerunków świętych, które spotyka się w innych kościołach, tu dodatkowo obejrzeć można obraz objawienia Matki Bożej z Gietrzwałdu.
W niewielkiej odległości za wsią, przy drodze do Starego Dolna, znajduje się miejsce symbolicznej śmierci świętego Wojciecha. To tutaj wzniesiony jest ołtarz polowy i odprawiane są msze dla pielgrzymów, którzy co roku 23 kwietnia – w dzień śmierci Patrona - przybywają do Świętego Gaju. Można tu obejrzeć ciekawą Drogę Krzyżową, obrazującą życie i śmierć świętego Wojciecha, która od razu przywodzi na pamięć Drzwi Gnieźnieńskie.
Jeśli Święty Gaj znajdzie się na szlaku naszej wycieczki, na pewno warto się tam zatrzymać.
Wstecz Zdjecia