Strona domowa Sołectwa Gałdowo

Jerzwałd- miejscowość Zbigniewa Nienackiego

Około 25 km od Gałdowa znajduje się wieś, która z dwóch rzeczy słynie: jest to miejsce zamieszkania Zbigniewa Nienackiego i siedziba Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego.

Wieś jak wieś… Pięknie położona nad Jeziorem Płaskim, wzdłuż drogi z Susza do Zalewa – typowa dla tych terenów zabudowa: czerwona cegła, czerwona dachówka, dużo zieleni…

Dom pisarza znajduje się od razu przy wjeździe od Susza. Niepozorny, usytuowany nad brzegiem jeziora. Z prawej już tylko nadbrzeżne trzciny.

Zbigniew Nienacki (Nowicki) przyjechał tu z Łodzi w 1967 roku. Niektórzy twierdzą, że nadarzyła się okazja, ponieważ były właściciel znalazł skarb w Kamieńcu i, sprzedając posiadłość, przeprowadził sie do Łodzi. I tak dom nad jeziorem w wyniku różnych transakcji, trafił w ręce pisarza, który pragnął wziąć rozbrat z dawnym życiem.

O Nienackim krążą różne opinie: wspaniały pisarz,– autor serii „Pan Samochodzik”, „Dębowego lasu”, „Ja Dago” i popularnych „Skiroławek”, w których jak niosła fama, opisał lokalny grajdołek… . Nienacki to artysta, który potrafił zawładnąć sercami czytelników… ! Ale i zwolennik PZPR, który szczycił się posiadaniem broni i znajomością z Moczarem… Od 1963 to również członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, a następnie funkcjonariusz SB o pseudonimie Eremita.

Mieszkańcy wspominają go jako życzliwego człowieka, który bezinteresownie pomagał w chwilach trudnych.Mieszane uczucia wywołuje stosunek pisarza do Pani Alicji J., którą poznał w Iławie w 1969 roku, gdy dziewczyna miała niespełna 17 lat. Dojrzały, szarmancki, tajemniczy mężczyzna zauroczył ją. Wieść głosi, że jeszcze przez dwa lata odwoził ją pod blok, by nie być posądzonym o kontakty z nieletnią. Potem Pani Alicja zamieszkała w Jerzwałdzie. Spędzili razem 27 lat. Jak sama wspomina, była „kochanką, sprzątaczką, muzą, powiernicą, towarzyszką”.

Dziwne, że ten inteligentny i mądry przecież człowiek nie zadbał o jej przyszłość… .

Marzył, by po jego śmierci w Jerzwałdzie było jego muzeum…. Niestety – stało się inaczej.

Zmarł 23 września 1994 roku o godzinie 11.00 w szpitalu w Morągu. Przyczyną śmierci było zatrzymanie krążenia, spowodowane zaburzeniem rytmu pracy serca.Kim był Zbigniew Nienacki (Nowicki)? Czy to drań, który zostawił kobietę swego życia praktycznie bez środków do życia? Czy może niepowtarzalny mężczyzna, którego kobieta do dziś wielbi i zbiera po nim pamiątki? Usypała obok jego grobu kopczyk kamieni, który rezerwuje dla niej miejsce u boku ukochanego mężczyzny podczas wiecznej wędrówki… .

Na cmentarzu w Jerzwałdzie znajduje się prosty pomnik z napisem „Zbigniew Nienacki – pisarz”. Prosto i pięknie. A życie? No cóż, ono nie zawsze jest takie proste.

BIBLIOGRAFIA

1. http://historiami.pl
2. http://www.czarterjachtu.pl
3. http://michalko26.bloog.pl
4. http://www.nienacki.art.pl
5. http://pansamochodzik.ok1.pl
6. http://www.polityka.pl
7. http://www.pomezaniae.jor.pl
8. http://www.powiat.ilawa.pl
Wstecz